Späť na články

Ako sviatkovali Bratislavčania tento rok?

Na bratislavský ohňostroj prišlo takmer 30-tisíc ľudí

Koľko ľudí sledovalo ohňostroj v Bratislave? A koľkí odchádzajú na sviatky mimo Bratislavy? Aj na tieto údaje odpovedá populačná analytika v podaní marketingového nástroja Market Locator.

Doteraz bolo možné len odhadovať ako sa vyľudňuje Bratislava. Veľké dáta (Big Data) sú fenoménom, ktorý je okolo nás, a teraz už konečne vie dať odpoveďať aj na tieto otázky. Ako typický príklad sme si vzali koncoročné obdobie v Bratislave. Naše údaje však umožňujú podobnú analytiku aj nad inými slovenskými mestami.

Práve údaje zozbierané Market Locatorom nám umožňujú na chvíľu sa vrátiť späť na bratislavské nábrežie. Zistíme tak, koľko ľudí si užilo ohňostroj v Bratislave.

Počas sviatkov sa Bratislava scvrkla takmer na polovicu

Aby sme si vedeli zodpovedať otázku ako sa hýbali Bratislavčania počas sviatkov, museli sme zistiť koľko ich v hlavnom meste bolo ešte pred sviatkami. Údaje z 21. a 22. decembra vravia o zhruba 600-tisíc obyvateľoch. Ale už počas Štedrého dňa sa tieto počty zredukovali takmer na polovicu, niečo málo nad 350 000. Minimum počas sledované obdobia (21.12.2016 až 3.1.2017) naša štatistika zaznamenala 25. decembra. Počet obyvateľov v Bratislave vtedy nedosiahol ani hranicu 300-tisíc obyvateľov.

Počet obyvateľov v Bratislave počas sviatkov | Marketlocator.sk

Následne populačné čísla rástli. Už počas pracovného týždňa (27.-30.12.2016) počet obyvateľov v Bratislave a okolí vždy presiahol 430-tisíc obyvateľov. Počas samotného silvestrovského víkendu naše hlavné mesto opäť oslabilo. V Bratislave zostalo len asi 350 000 obyvateľov.

Na druhú stranu, už 3.1. bola hranica pol milióna obyvateľov opäť prekonaná.

 Ohňostroj v Bratislave si pozrelo 30-tisíc ľudí

V druhej miništúdii sme sa zamerali na nábrežie v dňoch 21.12.2016 až 3.1.2017, ale iba v rozmedzí od 22:00 do 02:00.  Ako tejto štatistike kraľoval Silvester dostatočne vypovedá graf nižšie.

Počet obyvateľov na nábreží | Marketlocator.sk

Po štedrej večeri do ulíc Starého mesta nevyrazilo mnoho Bratislavčanov. Výskyt obyvateľov v porovnaní s priemerom týchto dní v centre spadol na polovicu.

Mimoriadne zaujímavý je pohľad na výskyt mobilných zariadení a ich majiteľov v centre a na nábreží počas silvestrovských osláv. V porovnaní s priemerným dňom sa počas silvestrovskej noci v týchto miestach vyskytlo až o 300% viac mobilných zariadení.

Zatiaľ čo v bežný deň sa v okolí nábrežia Dunaja vyskytuje zhruba 9-tisíc ľudí, v silvestrovský večer ulice Starého mesta a Hviezdoslavovho námestia zaplnilo takmer 30 000 ľudí. Tohtoročné silvestrovské oslavy pritiahli poriadnu pozornosť.

Michal Suran

Country Manager @ Market Locator

Zdieľajte článok s priateľmi
Nenechajte si ujsť!

Zapojte sa do nášho zoznamu priateľov a my Vám "kde tu" pošleme skvelé inšpirácie, prípadove štúdie a nové nápady, ktoré vám pomôžu zlepšiť marketing a analytiku.