Späť na články
Mapa mobility v Bratislave

Štúdia mobility obyvateľstva pre Bratislavu

Príkladov využitia veľkých dát, ktoré je prínosné pre život obyvateľov mesta je mnoho. Jeden z aktuálnych príkladov je štúdia o dennej priestorovej mobilite v hlavnom meste SR v Bratislave.

Market Locator v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UK spracoval dáta zo SIM kariet od troch najväčších mobilných operátorov za účelom poznania priestorovej mobility v hlavnom meste. Vybrané dáta reprezentujú bežné správanie počas roka, teda nie počas sviatkov alebo prázdnin.

Grad dochádzania do Bratislavy

Dáta boli pripravené pre potreby sekcie územného plánovania a aj vďaka ním bude mať mesto lepší prehľad o tom kedy je v Bratislave najrušnejšie, do ktorých mestských častí dochádza najviac pracujúcich, ako vyzerá denný rytmus mesta a mnohé iné. Ďalšie výstupy mapy pre verejnosť, obsahujúce grafy a mapy bude možné vidieť už čoskoro aj v médiách.

Táto štúdia bola spracovaná pre Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy a financovaná na základe výzvy Ministerstva Hospodárstva pre dotácie pri implementovaní inovatívnych riešení v mestách po úspešnom schválení žiadosti Market Locatoru a Bratislavy.

Chord diagram mestskych casti

Po úspešnom dokončení analýzy pre Bratislavu by tento postup využitia telekomunikačných dát mohol byť aplikovaný aj v ďalších slovenských mestách. Záujem o dotácie pri implementovaní inovatívnych riešení od Ministerstva Hospodárstva na rok 2020 prejavili hneď niekoľké mestá a momentálne sú v štádiu schvaľovania.

Je výborne vidieť, že rozhodovanie na základe dát a faktov začína byť realitou aj na Slovensku.

Michal Suran

Country Manager @ Market Locator

Zdieľajte článok s priateľmi
Nenechajte si ujsť!

Zapojte sa do nášho zoznamu priateľov a my Vám "kde tu" pošleme skvelé inšpirácie, prípadove štúdie a nové nápady, ktoré vám pomôžu zlepšiť marketing a analytiku.