Na Slovensku nie je dominantný Android
Pravidelne nás Google aj iné medzinárodné spoločnosti informujú o vývoji predaja nových mobilných telefónov alebo o podieloch jednotlivých operačných systémov. Väčšinou sa tieto dáta získavajú na základe predaja nových telefónov alebo na základe dátovej prevádzky alebo iných interaktívnych služieb, ktoré vyžadujú dátové pripojenie. Ale je to skutočne odzrkadlenie reálneho používania mobilov? Mobilný telefón je jednoznačne fenoménom posledných 20 rokov, ale nie každý využíva dátové služby, nie každý je členom veľkej Google rodiny.
Pozrime sa na to z inej strany, zo strany Big data a populačnej analytiky… ale presnejšie. Keďže sa pozrieme na anonymizovanú vzorku viac ako 2,7 mil. Slovákov bez ohľadu na to či využívajú mobilné dáta alebo bez ohľadu na iné socio-demografické parametre.
Android je víťazom, ale …
na Slovensku je stále v prevádzke ešte viacej mobilných telefónov s uzatvoreným operačným systémom alebo iným špecifickým riešením, inak povedané „non-smart mobilov“. Práve tu sa prejavuje rozdiel medzi štatistikami, ktoré neberú do úvahy možno starších ľudí, ktorí „neinternetujú s mobilom“ a reálnym stavom používania mobilov na Slovensku.
Symbian, obľúbený operačný systém legendárnych Nokii, dokonca predbieha Windows mobile, ktorému sa nedarí ukrojiť svoj kus koláča na slovenskom mobilnom trhu.
Zaujímavý pohľad cez jednotlivé kraje Slovenska
V bratislavskom kraji sa nachádza takmer 18% všetkých mobilov a je tu aj najvyšší podiel iPhonov, to asi nie je nič prekvapivé. Ale fakt, že mobilné telefóny s operačným systémom Android sa tešia najväčšej obľube v prešovskom kraji, kde aj napriek menšiemu počtu mobilných užívateľov sa nachádza absolútne najviac „Androidov“, je už menej očakávaný.
Najväčší sťahovači,
ktorí stiahnu prostredníctvom mobilného pripojenia viac ako 1 GB dát mesačne žijú predovšetkým v krajských mestách – Bratislava, Nitra, Žilina, Banská Bystrica a Košice.