Späť na články

Školský rok opäť nafúkol naše hlavné mesto … zase tie dopravné zápchy.

Prázdniny a dovolenky sú už za nami a školský rok pred nami. Prvé dni návratu do školských lavíc dávali všetkým slovenským mestám ale predovšetkým Bratislave zabrať. Pozrime sa ako sa počas prvých školských dní zapĺňalo hlavné mesto.

Po dvojmesačnom letnom oddychu si Bratislava musí opäť zvykať na oveľa vyššiu hustotu obyvateľov aj áut. Pociťujeme to všetci, že cestovanie po Bratislave, nielen autom, ale aj autobusmi je časovo aj nervovo veľmi náročne. Bicykel a električka sú jednoznačne najrýchlejšie dopravné prostriedky pri presune na kratšie vzdialenosti. Je skutočne Bratislava tak zle nadimenzovaná, že teraz budeme nasledujúcich desať školských mesiacov v neustálom dopravnom strese? Ako dokáže jedna havária sanitky na križovatke Košická ochromiť dopravu a vytvoriť kolóny až po obchvat na Gagarinovej ulici?

Pozrime sa na reálnu dynamiku pohybu ľudí prostredníctvom „Big data“ a populačnej analytiky Market Locatora z mobilných telefónov. Pohľad prostredníctvom anonymizovanej vzorky viac ako 2,7 mil. Slovákov a na základe pohybu SIM kariet umožňuje rozlíšiť počty ľudí, ktorí prichádzajú na územie hlavného mesta. Je skutočne taký rozdiel medzi prázdninovým a školským režimom?

Prílev do Bratislavy v prvé školské dni

Začnime pohľadom na prvé 2 školské dni a koľko ľudí prišlo počas týchto dní do hlavného mesta. Predpokladajme, že drvivá väčšina Bratislavčanov prišla už v nedeľu, tak nasledujúci graf znázorňuje prílev denných pracujúcich, študentov a návštevníkov, ktorý tu cez víkend neboli a môžeme ich považovať za denných dochádzajúcich.

Koľko ľudí prišlo do BA | Marketlocator.sk

Ak si údaje porovnáme s prázdninovým režimom – tak v prvé septembrové školské dni je to 13% nárast oproti augustu a to ešte nie sú naplno rozbehnuté vysoké školy.

Pozrime sa kto tvorí najväčší podiel denných návštevníkov. Je to opäť pohľad prostredníctvom SIM kariet, ktoré v prípade stredoškolákov sú zazmluvnené na ich rodičov a z tohto dôvodu môžeme predpokladať, že najmladšia veková skupina je reálne vyššia.

Vek návštevníkov | Marketlocator.sk

Market Locator pre Smart Cities

Market Locator odzrkadľuje aktuálny stav – reálnu situáciu aj dynamiku pohybu ľudí v akejkoľvek časti Slovenska. Znalosť skutočného pohybu obyvateľstva je kľúčová pre budovanie moderných miest tzv. Smart Cities. Obce aj mestá musia mať presnejšiu predstavu o svojich obyvateľoch, aby mohli plánovať a dimenzovať svoju nielen cestnú infraštruktúru. Inovatívne nástroje umožňujú samosprávam rozvíjať mestá tak, aby sme v nich mohli spokojne bývať a spoľahlivo cestovať.

Ako sme analyzovali?

Tento komentár bol spracovaný za obdobie 21.8. – 5.9.2017 na vzorke 2,7 mil. ľudí, ktorí poskytli súhlas k spracovaniu údajov. Big Data prezentujú výhradne anonymizované a agregované štatistické údaje napočítané zo zvyškových telekomunikačných dát uchovávaných priamo u operátora. Riešenie Market Locator prináša Market Locator SK s.r.o. v spolupráci s Instarea a mobilnými operátormi.

Michal Suran

Country Manager @ Market Locator

Zdieľajte článok s priateľmi
Nenechajte si ujsť!

Zapojte sa do nášho zoznamu priateľov a my Vám "kde tu" pošleme skvelé inšpirácie, prípadove štúdie a nové nápady, ktoré vám pomôžu zlepšiť marketing a analytiku.