Späť na články

Kedy začíname chodiť k vode? Minimálne 27 tisíc Slovákov už prišlo

Rozbeh letnej sezóny začína vo veľkom až počas letných prázdnin. Jún sa vždy niesol v snahe zavŕšiť školský rok, a my pracujúci, zasa stihnúť ukončiť projekty pred „uhorkovou“ sezónou. Ale klimatické zmeny ovplyvňujú tradičné návyky ľudí. Leto prichádza skôr, aj odchádza skôr a väčšina z nás si ho chce vychutnať čo najdlhšie. K letu patria vodné športy a kúpanie a samozrejme slnko aj voda. Letné teploty ovzdušia zavítali aj na Slovensko, počasie je už stabilnejšie a teploty vodných plôch aspoň v južnej a západnej časti Slovenska sú tiež priaznivé. V tabuľke vidíme teplotné údaje zo začiatku tohto mesiaca.

Tabuľka teplôt vodných nádrží | Marketlocator.sk
Zdroj: www.smhu.sk a SVP,š.p. teplota vodných nádrží zo dňa 5.6.2017

Na Slovensku už teraz máme teplejšie vodné plochy ako tradičné dovolenkové moria Stredozemné či Jadranské s teplotou atakujúcou iba 20°C hranicu. Najteplejšou je vodná nádrž Teplý vrch v okrese Rimavská Sobota s takmer 24°C vodou. Leto sa teda už začalo, využili Slováci letné podmienky na vodné športy a kúpanie hneď na začiatku júna?

Zlaté piesky lákajú najviac

Pomôžeme si tzv. Veľkými dátami a populačnou analytikou z mobilných telefónov. Riešenie Market Lokator ponúka reálny a dynamický pohľad na zvyklosti obyvateľov Slovenska prostredníctvom anonymizovanej a agregovanej vzorky viac ako 2,7 mil. Slovákov. V tabuľke nájdeme počty ľudí, ako aj ich základné demografické rozloženie. Z demografie vidíme, že letnú sezónu rozbehli prevažne muži v strednom veku. Študenti a mladí ľudia sa aj napriek peknému víkendovému počasiu pravdepodobne venujú škole, záverečným prípadne prijímacím skúškam.

Vodné nádrže | Marketlocator.sk

Odpoveď na otázku, či Slováci posunuli svoje zvyky a užívajú si leto už začiatkom júna vidíme jasne v tabuľke. Počty ľudí, ktorí sa prišli v období medzi 1. a 8. júnom k vodným plochám okúpať, slniť alebo inak stráviť čas pri vode, jednoznačne nasvedčujú, že si leto nenechávame ujsť a využívame teplé počasie na pobyt pri slovenských jazerách a vodných nádržiach. Aj mnohé kúpaliská už otvorili začiatkom júna svoje brány, aby „chytili“ sezónu hneď od začiatku.

V júni hlavne cez víkendy

Ak porovnáme júnovú dennú návštevnosť vodných plôch, tak vidíme, že jednoznačne oddychujeme pri vode počas víkendov, kedy viacnásobne stúpa návštevnosť (138 –  450%). Najmenší výkyv v návštevnosti alebo kúpanie aj cez týždeň pociťujú Zlaté Piesky, ktoré ťažia zo svojej polohy „priamo v meste“.

Nárast počtu návštevníkov cez víkend | Marketlocator.sk

 

Pozrime sa bližšie na vybrané lokality v rôznych častiach Slovenska, aby sme zistili odkiaľ zavítalo najviac júnových návštevníkov.

Zlaté Piesky s takmer 11 500 návštevníkmi

Jazero Zlaté Piesky je využívané ako prírodne kúpalisko nielen Bratislavčanmi ale aj obyvateľmi zo širokého okolia. Takmer 43% návštevníkov, ktorí zavítali počas prvého júnového týždňa na Zlaté piesky, bolo domácich. Necelých 20% plavcov prišlo z okolitých okresov – Senec, Malacky a Pezinok a zvyšok doplnili obyvatelia vzdialenejších okresov.

Zlaté piesky | Marketlocator.sk

Zemplínska Šírava so 4 500 návštevníkmi

Vedeli ste, že Zemplínska Šírava sa v minulosti nazývala tiež Zemplínska Sĺňava a je najväčšou vodnou plochou na Slovensku podľa plochy hladiny? Je veľmi obľúbená aspoň teraz v júni u domácich rekreantov, ktorých prišlo viac ako 54%.

Zemplínska Šírava | Marketlocator.sk

Ružiná s takmer 2 tisíckami návštevníkov

Presuňme sa k Lučencu, na priehradnú nádrž Ružiná nachádzajúcu sa v severnej časti Lučenskej kotliny na Budinskom potoku. Spomedzi vodných rekreačných stredísk na strednom Slovensku patrila začiatkom júna k najnavštevovanejšej vodnej ploche. Podstatnú časť, až 60% návštevníkov, tvorili obyvatelia okolitých okresov.

Ružiná | Marketlocator.sk

Letná sezóna už začala

Market Locator odzrkadľuje aktuálny stav – reálnu situáciu aj dynamiku pohybu ľudí v akejkoľvek časti Slovenska. Veľké dáta nám jednoznačne ukazujú, že letná turistická sezóna sa rozbehla hneď na začiatku júna. Mnoho podnikateľov a prevádzok začína ponúkať svoje služby až od júla, čím si skracujú sezónu a návštevníkov oberajú o komfort. Zisťujeme, že minimálne 27 tisíc ľudí (len na sledovaných 7 lokalitách) už bolo pri vode počas prvého týždňa a títo „rekreanti“ sú pripravení využiť letnú ponuku služieb.

Michal Suran

Country Manager @ Market Locator

Zdieľajte článok s priateľmi
Nenechajte si ujsť!

Zapojte sa do nášho zoznamu priateľov a my Vám "kde tu" pošleme skvelé inšpirácie, prípadove štúdie a nové nápady, ktoré vám pomôžu zlepšiť marketing a analytiku.