Späť na články

Kam smerujú Slováci za prácou v novom roku

Vianoce ubehli ako voda a opäť sme zapadli do pracovného kolotoča, mnohí z nás aj mimo Slovenska. Práca v zahraničí je pre Slovákov naďalej atraktívna, prináša vyšší zárobok a zdokonalenie sa v cudzích jazykoch. Hneď na úvod roka sme sa s Market Locatorom pozreli na TOP pracovné destinácie.

Najväčší vplyv na novoročné cestovanie má rozmach práce v zahraníčí. Vianoce sú pravdepodobne jediným obdobím, kedy si takmer všetci Slováci nájdu čas na návrat zo zahraničia domov, aby strávili Vianoce so svojimi blízkymi. V januári opäť opúštajú Slovensko, tak máme možnosť na veľkej vzorke zmapovať novoročné cestovné zvyky, ktorá nám dá reálnu odpoveď na otázku: Ktoré krajiny sú najbľúbenejšie pre Slovákov pracujúcich v zahraničí.

Pomôžu nám tzv. Big data a populačná analytika z mobilných telefónov. Riešenie Market Lokator ponúka reálny a hlavne dynamický pohľad na cestovateľské zvyklosti obyvateľov Slovenska, ktorí vycestovali do zahraničia. Je to pohľad na roamingové zvyklosti anonymizovanej vzorky viac ako 1,2 mil. Slovákov.

Do ktorých kútov Európy sa rozbehli pracujúci Slováci?

Market Locator nám poskytuje prehľad kam smerujú novoročné kroky Slovákov. Pozreli sme sa na obdobie (29.12.2017 až 6.1.2018), počas ktorého boli SIM karty prihlásené na Slovensku a následne (od 6.1 -12.1.2018) títo užívatelia opustili rodný kraj a odišli zarábať svoje libry, eurá, franky, … V grafe sú znázornené sumárne počty SIM kariet Slovákov, z údajov jedného operátora, ale môžeme povedať, že indikujú celkový pohľad na Slovákov pracujúcich v zahraničí.

Možno niekoho prekvapí, že na prvom mieste nie je Česká republika. Práve Rakúsko je najlákavejšie pre Slovákov, ktoré ponúka veľmi dobré uplatnenie pre opatrovateľky, čašníkov, zdravotné sestry aj remeselníkov. Obyvatelia južného Slovenska nemajúc jazykovú bariéru s ľahkosťou prekonajú pár desiatok kilometrov a zamestnávajú sa Maďarsku. TOP päťku pracovných destinácií uzatvára Nemecko, ktoré ako jediné nie je našim priamym susedom, ale ponúka porovnateľne zaujímavé uplatnenie ako Rakúsko.

Kde najčastejšie pracujú Košičania, Žilinčania, …

Ako sa hovorí, každý sme z iného cesta a iného kraja, tak sa pozrime ako sa líšia naše zahraničné pracovné preferencie, podľa toho, v ktorom kraji bývame. Do prehľadu sme pridali aj ďalšie dve zaujímavé krajiny pre našich zahraničných pracujúcich. Práve Veľká Británia je obľúbená pre pracujúcich z košického kraja a do Švajčiarska vycestovali za prácou najviac z banskobystrického kraja.

Market Locator –  Big Data vo vašich službách.

Komentár bol spracovaný na základe populačnej analytiky najnovšej generácie Market Locatora, na vzorke 1,2 mil. ľudí, ktorí poskytli súhlas k spracovaniu údajov operátora Slovak Telekom. Big Data prezentujú výhradne anonymizované štatistické údaje napočítané zo zvyškových telekomunikačných dát, uchovávané priamo u operátora. Riešenie Market Locator prináša Market Locator SK s.r.o. v spolupráci s Instarea a mobilnými operátormi.

Michal Suran

Country Manager @ Market Locator

Zdieľajte článok s priateľmi
Nenechajte si ujsť!

Zapojte sa do nášho zoznamu priateľov a my Vám "kde tu" pošleme skvelé inšpirácie, prípadove štúdie a nové nápady, ktoré vám pomôžu zlepšiť marketing a analytiku.