Späť na články

Dopravné zápchy v Bratislave pod kontrolou … Market Locatora a Sygicu

Po prvý krát sa podarilo prepojiť veľké dáta z dvoch najdôležitejších činností mestského človeka – telefonovanie a šoférovanie s navigáciou. Poprední hráči na tomto poli, Market Locator a Sygic spojili svoje sily a zmapovali situáciu na vstupných koridoroch ako aj na ďalšom „úzkom hrdle“ akými sú mosty cez Dunaj.

Naše hlavné mesto láka na zaujímavé pracovné príležitosti a pohodlný život s dostupnou infraštruktúrou. Pred časom sme sa pozreli s Market Locatorom ako nafukuje táto každodenná migrácia Bratislavu. Analýza ukázala reálny pohľad na skutočných obyvateľov Bratislavy ako aj denných „cezpoľných“ pracujúcich.

Rozšírme si ešte náš pohľad na najkritickejšie cestné koridory v Bratislave vďaka unikátnemu riešeniu.

Dynamický pohľad na dopravu

nám umožnia reálne dáta – agregované Big data z mobilných telefónov, ktoré sú doplnené o anonymizované Big data užívateľov obľúbenej navigácie Sygic. Pohľad prostredníctvom anonymizovanej vzorky viac ako 2,7 mil. Slovákov umožňuje rozlíšiť počty ľudí, ktorí trávia deň (pracovný čas) na území hlavného mesta a nocovať odchádzajú mimo Bratislavu. Údaje sú ďalej spresnené o pohyb motorových vozidiel využívajúcich navigáciu Sygic po bratislavských cestách. Týmto riešením môžeme pomerne presne zmapovať dopravné zápchy. My sme sa pozreli na najkritickejšie miesta a pre lepšiu interpretáciu sme zvizualizovali tieto veľké dáta. Stačí si kliknúť na analyzy.marketlocator.sk a urobiť si detailnejší pohľad na dopravnú situáciu.

Bratislavský Nový most pod záťažou

Najprv sme analyzovali bratislavské cestné mosty počas niekoľkých dní a rôznych časových úsekov (ranná aj popoludňajšia dopravná špička). Farba šípky znázorňuje priemerné rýchlosti a veľkosť šípky zasa počet áut na konkrétnom moste. Na prvom obrázku sú údaje zo dňa 3.7.2017 v čase 16.30 – 17.30 hod, vidíme, že diaľničné mosty obslúžia najviac vozidiel. Ale kritická situácia je na Novom moste, na ktorom sa pravidelne vytvárajú stojace dopravné zápchy a priemerná rýchlosť áut klesá až na 23 km/h.

 

Market Locator a Sygic pre Smart Cities

Znalosť skutočného pohybu obyvateľstva je kľúčová pre budovanie moderných miest tzv. Smart Cities. Obce aj mestá musia mať presnejšiu predstavu o svojich obyvateľoch, aby mohli plánovať a dimenzovať svoju nielen cestnú infraštruktúru. Inovatívne nástroje umožňujú samosprávam rozvíjať mestá tak, aby sme v nich mohli spokojne bývať a spoľahlivo cestovať.

Michal Suran

Country Manager @ Market Locator

Zdieľajte článok s priateľmi
Nenechajte si ujsť!

Zapojte sa do nášho zoznamu priateľov a my Vám "kde tu" pošleme skvelé inšpirácie, prípadove štúdie a nové nápady, ktoré vám pomôžu zlepšiť marketing a analytiku.