Späť na články

Ako sa nafukuje naše hlavné mesto

Viac ako 130 tisíc ľudí dochádza do Bratislavy

Prednedávnom sme sa venovali téme blízkeho okolia Bratislavy, ako prúdia pracujúci zo satelitných mestečiek do hlavného mesta. Teraz sa pozrieme priamo na naše hlavné mesto, začnime najdôležitejším údajom o počte obyvateľov – podľa údajov Štatistického úradu SR z roku 2013 býva v hlavnom meste 417 389 obyvateľov. Vzhľadom na zmenu životného štýlu nám už tento štandardný a statický údaj dáva skreslený pohľad. Naše hlavné mesto láka na zaujímavé pracovné príležitosti a pohodlný život s dostupnou infraštruktúrou. Mnohí z nás denne nastupujú do auta, vlaku, autobusu a vyrážajú za prácou z blízkeho aj širšieho okolia do Bratislavy.

Reálny pohľad na Bratislavčanov

Pozrime sa teraz na reálne dáta – Big data a populačnú analytiku Market Locatora z mobilných telefónov, ktoré „nocujú“ v hlavnom meste. Pohľad prostredníctvom anonymizovanej vzorky viac ako 2,7 mil. Slovákov a na základe pohybu SIM kariet umožňuje rozlíšiť počty ľudí, ktorí spávajú na území hlavného mesta. V nasledujúcej tabuľke porovnávame údaje ŠÚ SR (dostupné pre jednotlivé okresy) a dáta z Market Locatora.

Vidíme zreálnenie stavu obyvateľov v jednotlivých bratislavských okresoch, napriek rozdielu v termíne zberu dát – rok 2013 a máj 2017. Údaje Štatistického úradu SR verzus počet „prespávajúcich“ mobilov odkrýva skutočnú realitu. Predovšetkým v 3. bratislavskom okrese je skutočnosť takmer dvojnásobná.

Dynamický pohľad na obyvateľov

Poďme ešte ďalej a pridajme dynamický pohľad na Bratislavu. Koľko mimo bratislavských ľudí mieri každý pracovný deň do úradov, kancelárií, či škôl? Na základe štatistickej extrapolácie reálnych údajov vstupuje denne do Bratislavy viac ako 130 tisíc ľudí, čo predstavuje ďalšiu 1/5 navyše.

V grafe môžeme vidieť aj kto tvorí najväčšiu časť prichádzajúcich.

Toto je konzervatívny pohľad na dennú migráciu ľudí do hlavného mesta. Bratislava vo veľkom láka aj zahraničných turistov či pracujúcich, ktorí nie sú započítaní vo vyššie uvedených číslach.

Ktoré biznis centrá sa nafukujú najviac

Poďme ešte hlbšie a pozrime sa konkrétne bratislavské lokality, ktoré zažívajú najväčší denný nápor. Najviac ľudí sa cez deň pravidelne vyskytuje (pracuje) v biznis a nákupných centrách, bežne je to okolo hranice 10 tisíc ľudí (pravidelne sa vyskytujúci, nie jednorázovo), v tabuľke sú znázornené „najľudnatejšie“ pracovné lokality. Pomerne mladá zóna biznis centier Twin City na Mlynských nivách si za krátky čas získala veľkú obľubu a patrí k druhej najviac sa nafukujúcej administratívnej zóne v Bratislave.

Market Locator pre Smart Cities

Štatistické údaje o počte obyvateľov už nedokážu dať odpovede na mnohé otázky samospráv. Market Locator odzrkadľuje aktuálny stav – reálnu situáciu aj dynamiku pohybu ľudí v akejkoľvek časti Slovenska. Znalosť skutočného pohybu obyvateľstva je kľúčová pre budovanie moderných miest tzv. Smart Cities. Obce aj mestá musia mať presnejšiu predstavu o svojich obyvateľoch, aby mohli plánovať a dimenzovať svoju nielen cestnú infraštruktúru. Inovatívne nástroje umožňujú samosprávam rozvíjať mestá tak, aby sme v nich mohli spokojne bývať a spoľahlivo cestovať.

Zdroj titulného obrázku: Pixabay.com

Michal Suran

Country Manager @ Market Locator

Zdieľajte článok s priateľmi
Nenechajte si ujsť!

Zapojte sa do nášho zoznamu priateľov a my Vám "kde tu" pošleme skvelé inšpirácie, prípadove štúdie a nové nápady, ktoré vám pomôžu zlepšiť marketing a analytiku.